Bevallom, ácsingóztunk már néhányszor családdal a cukrászüzletek kirakata előtt, többször is megcsodáltuk a különleges „ország-tortát”, de aztán mindig lemondtunk róla, azzal a nem titkolt reménnyel, hogy egyszer majd kifogunk a kereskedelem egyre rohamosabb ütemben fölfelé kúszó árpolitikáján, és itthon készítjük el. (közel 500,- Ft egy szelet belőle)
Az ünnep idején megtörtént a csoda – elkészült a torta.
Szeretettel hívlak egy szelet szilvagombóc tortára – mert ez a hivatalos neve – Kedves Olvasó!
Íme a virtuális tortasütés- és bontás – minimális módosításokkal a cukrászoknak szánt recepthez képest:
Első lépés: a szilvapuding elkészítése
- 0,5 kg friss, vagy fagyasztott szilva
- 1 dl víz
- 1 kávéskanál fahéj
- 12 dkg (6 evőkanál) cukor
A hozzávalókat együtt felforraljuk.
- 1 dl víz
- 5 dkg pudingpor (vaniliás)
A hideg vízzel elkevert pudingporral besűrítjük a forrásban lévő szilvát, ha fakó a színe, utólag néhány csepp lila természetes ételfestékkel színezhetjük, majd lehűtjük. Ha túlságosan egyben marad a szilva, krumplinyomóval kissé széttörhetjük, de semmiképpen se legyen homogén, fontos, hogy látszódjanak a szilvadarabok.
Második lépésként készítjük el a "gombócot".
- 2 evőkanál cukor
- 2-3 evőkanál víz
- 2-3 evőkanál rum
A vízből és a cukorból szirupot főzünk, kihűlés után hozzáadjuk a rumot.
25 dkg lágy marcipán masszát kb. 10x45 cm nagyságú lappá nyújtunk. (a marcipánnak igen magas a mandulatartalma, intenzív az íze, így nem lesz túlságosan édes a „gombóc”.)
Egy kb. 8x4 cm nagyságú piskóta (boltban is megvásárolható szögletes piskótalapot vágjunk ketté, majd a bőrös felét a pudingos szilvás krémmel leheletvékonyan kenjük be, és 15 dkg margarinból, 8 dkg porcukorból készült fehér vajkrém kerüljön a piskótalapokra, amit a porcukorral meghintett deszkán kinyújtott marcipán csíkra - krémes felükkel lefelé - fektetünk, meglocsoljuk az előbb elmondottak szerinti rumos cukorsziruppal, végül meghintjük kevés őrölt fahéjjal. Ezután a csíkokat – ne feledjük, alul a marcipán lap, rajta a szilvakrémmel, és fehér vajkrémmel megkent piskóta lap, krémmel lefelé, a marcipán lappal érintkezve - kirakjuk kb. 10 dkg aszalt szilvával, úgy, hogy a szilvákat szorosan egymás mellé helyezzük: Ezután szorosan feltekerjük a csíkot úgy, hogy a piskóta sehol se látszódjon ki. Kör alakúra formázott tekercset kapunk, amit sütőpapírra, vagy tálcára helyezünk, és fagyasztóban kifagyasztunk.
A díszítéshez használt tekercs: (bevallom, én ezt kihagytam, mert elfogyott a marcipán! J )
Azért – zárójelben – leírom, hátha valaki mindenben ragaszkodik az eredeti recepthez:
(A díszítéshez felhasznált anyagmennyiségek:
- 10 dkg marcipán
- 5 dkg aszaltszilva
A kinyújtott marcipáncsíkba aszalt szilvát fektetünk le sorban, szorosan feltekerjük, majd ezt is lefagyasztjuk.
Nem hiányzott a tortáról – így is szép és finom lett!)
Fagyasztás után a tekercseket (és a csíkokat is) olajjal higított csokoládéban (10 dkg tortabevonó, vagy csoki nyúl-maradék + 1 ek olaj) kimártjuk, vigyázva arra, hogy a csokoládé mindenhol fedje a marcipán koszorút.
Ha dermedés után valahol láthatóan nem fedte be teljesen a csokoládé a marcipánt, akkor azt utólag kenjük át ecset segítségével, mert ha a későbbiekben a marcipán találkozik a tejszínnel elkevert szilvapudinggal, elfolyhat a marcipán.
Szintén fontos, hogy olajjal higított csokoládét használjunk, mert így sokkal könnyebb lesz a szeletelés, mintha egy kemény, roppanós csokoládét kellene átvágni a puha krémben.
Harmadik lépésként megsütjük a piskótákat.
(lehet boltban kapható, kész, kerek csokis piskótalapot venni, én magam sütöm mindig, friss tojásból)
Csokoládés piskóta:
- 2 tojás
- 3 evőkanál cukor
- 2 evőkanál liszt
- 1 evőkanál kakaó
- diónyi vaj
- 1 evőkanál víz
A tojások sárgáját 1 kanál cukorral és a vízzel kihabosítjuk, közben a tojásfehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük, majd óvatosan hozzákeverjük a masszához. Ezután beleforgatjuk a kakaóval elkevert lisztet, és hozzácsurgatjuk a langyosra megolvasztott vajat. Vajazott, lisztezett kerek formába kenjük, majd 200 fokos sütőben készre sütjük.
(Az eredeti recept szerint ez kerül a torta tetejére, az alja sacher-felvertből készül.
Bevallom, én itt is csaltam, mert a fenti csokis piskótát dupla adagban sütöttem, szép magasra feljött, és két lapot vágtam belőle – fele a torta aljára, másik fele a tetejére került.)
Azért leírom a Sacher-felvert receptjét is, de alig van különbség, nem érdemes hasonló ízhatásért 2x dolgozni)
Ez tehát nyugodtan kihagyható!
(Sacher-felvert:
- 6 db tojás sárga
- 2 db egész tojás
- 1 evőkanál víz
- 3,5 evőkanál cukor
- 2 evőkanál olaj
- 3 evőkanál liszt
- 3 evőkanál kakaó
Az összes tojáshoz hozzáöntjük a vizet és a cukrot, vízgőz felett állandóan kevergetve felmelegítjük annyira, hogy a tojás ne csapódjon ki (kb. 50 fok). Kihűlésig habbá verjük, majd belecsurgatjuk az olajat. Ezután lazán hozzákeverjük az átszitált, kakaóval elkevert lisztet. Kerek tortaformába tesszük, majd 200 fokos sütőben 20-25 percig sütjük. )
A torta összeállítása a negyedik lépés:
- 0,5 l tejszínből vert tejszínhab (legfinomabb a növényi)
- a korábban elkészített, kihűlt szilvapuding
- 1,5 dl zselatin (lapból vagy porból elkészítve, kihűtve)
- 1 evőkanál citromlé
- késhegynyi fahéj
Fenti hozzávalókból óvatosan lágy tejszínkrémet keverünk. A csokis piskóta egyik félig visszatesszük a kapcsos tortaformába, megtöltjük a tejszínes szilvapuding-krémmel, majd belehelyezzük a csokiba mártott, marcipános-piskótás tekercset. Óvatosan belenyomkodjuk a krémbe, majd rátöltjük a maradék krémet, végül a kakaós piskótalap másik felével befedjük.
- Dermesztés után (hűtőben 1-2 óra) 70% kakaótartalmú olvasztott csokoládéval bevonjuk a torta tetejét, az oldalát – célszerű csak tálalás előtt - tejszínhabbal körbekenjük. A tetejét díszíthetjük tejszínhabbal, a felszeletelt aszalt szilvás tekercsből vágott kis marcipán-csigákkal (ezt kispóroltam J ) és fantáziánk szerint akár zöld marcipánlevelekkel is díszítjük. (E nélkül is gyönyörű és rendkívül finom!)
Jó étvágyat, szép ünnepet mindenkinek!
(Nem szeretnék ünneprontó lenni, de néhány szó a kalkulált árról: marcipán massza 420,-Ft, 8 db tojás a sárga és csokis piskótához 160,-Ft, csokoládé 300,-Ft, zselatin 90,-Ft, tejszín 400,-Ft, pudingpor 200,-Ft, margarin 100,-Ft, mirelit szilva 250,-Ft, a lisztet, cukrot nem számolom, mindig akad itthon néhány kiló, és a többi apróságot sem. A cukor pótolható édesítőszerrel is.
Ha otthon készítjük, bőven számolva sem kerül 2 000,- Ft-ba ez a különleges, igazi ünnepi édesség, és 15-18 szép szelet bőséggel tálalható belőle.)
Fotók: saját családi archívum